• Situat în localitatea Gurghiu, în partea răsăriteană a județului Mureș, într-o zonă cu puternice rezonanțe culturale și istorice, Liceul Silvic Gurghiu pregătește forța de muncă pentru sectorul silvic, asigurând necesarul de personal calificat pentru mai multe județe(Mureș, Sibiu, Brașov, Harghita, Alba).

Începând cu 1.09.2014 Liceului Silvic Gurghiu i-au fost arondate următoarele unități de învățământ de pe raza comunei Gurghiu: Școala Gimnazială Gurghiu, Școala Gimnazială Glăjărie, Școala Primară Cașva, Școala Primară Orșova, Școala Primară Larga, Grădinița Adrian, Grădinița Cașva, Grădinița Gurghiu, Grădinița Orșova, Grădinița Larga, Grădinița Glăjărie.

​În anul şcolar 2022-2023 Liceul Silvic Gurghiu are următoarele efective de elevi:

• 179 – la învățământul preșcolar;
          • 258 – la învățământul primar;
          • 208 – la învățământul gimnazial;
          • 192 – la învățământul liceal;
          • 56 – la învățământul postliceal.
        • Misiunea școlii
          Liceul Silvic Gurghiu asigură o educație de calitate în acord cu nevoile comunității și oferă șanse egale fiecărui tânăr pentru a deveni o personalitate puternică, independentă și capabilă să se integreze activ în societate.
          Viziunea școlii
          Liceul Silvic Gurghiu urmăreşte să devină o şcoală deschisă pentru toţi elevii, indiferent de etnie, sex, sau convingeri religioase, pentru a asigura apropierea dintre grupuri, acceptarea reciprocă şi convieţuirea armonioasă a acestora, un exemplu de bună practică pentru un comportament responsabil, tolerant, care dă şanse egale de dezvoltare personală tuturor, care va satisface nevoia fiecărui elev de a se simţi competent, autonom dar şi partener activ al unei echipe şi al întregii comunităţi, astfel încât fiecare beneficiar al actului educaţional să devină arhitectul propriului său viitor.